Richardson Civic Art Society Show Archives

Here are some of the winning entries in our Young People's Scholarship Show,
January 2012

Show Chair:  Debbie Langham
Computer Support:  John Cheney

Judge:  Maureen Brouillette

This show is funded in part by the City of Richardson Arts Commission.



Click here for
Show Brochure

44th Annual Regional Show Sponsors
            

Ampersand Art Supply
Asel Art Supply
Beasley's Fine Art and Photography
John Cheney
Golden Artist Colors, Inc.
Guerilla Painter LLC
Mr. Richard Erwin of

Investors Asset Management
Mr. J's Art and Frame
Pavillion Bank
Jack Richeson & Co., Inc.
Guerilla Painter LLC
Winsor & Newton

 
We were honored to have the Richardson Arts Commission
attend our opening - from left to right:
John Murphy, City Council Liaison to the Commission,
The commission: David McNair, Richard Luttrell, Beth Kolman,
Joel Bailey, Abby Katz, Neil Orleans, Michelle Thames and Councilman Mark Soloman, representing the City Council. 

Not pictured but in attendance, Betty Peck.
Bob Voges, Regional Show Chair
presided over the awards ceremony
RCAS Purchase Award and Best of Show
"Firing Squad"
by Dave Maxwell
The show was held at the lovely
Eisemann Center
 


Show Judge:  Soon Y. Warren
www.soonwarren.com

 
RCAS Member Excellence Award
"Morning Glory"
by Pete Quaid
   


1st Place-Watercolor
"Oriental Roofscape"
by Harry Shields
2nd Place-Watercolor
"White Flag Circles"
by John James
   


3rd Place-Watercolor
"Garden Varieties"
by Suzanne McNeill-Sparks
HM-Watercolor
"Black & White Checked II"
by Nel Dorn Byrd
   


1st Place-Oil/Acrylic
"16 Degrees 15 Minutes Sud"
by Franziska Haarmann
2nd Place-Oil/Acrylic
"Spring"
by Sussan Afrasiabian
   


3rd Place-Oil/Acrylic
"Someone to Watch Over Me"
by Shari Hornish
HM-Oil/Acrylic
"Snow Storm Over the Chisos"
by Barbara Dubovsky
   


1st Place-Pastel/Graphics
"Angelique"
by Beth Shirley
2nd Place-Pastel/Graphics
"Steel Patch Etching"
by Ted Houston
   


3rd Place-Pastel/Graphics
"Watching the Rain"
by Helen Bailey
HM-Pastel/Graphics
"Nature's Patterns - Gray"
by Mary Frank
   


1st Place-Collage/Mixed Media
"Finding My Way"
by Barbara Q. McNutt
2nd Place-Collage/Mixed Media
"Rocky Top"
by Linda Bauer
   

3rd Place-Collage/Mixed Media
"Fairy Jewel"
by Carlton Burton
HM-Collage/Mixed Media
"Crystal Peonies"
by Karin Michele Anderson
   
Pavillion Bank Award
"Sirmione, Gelato"
by Rance Jones
Richard Erwin-Investment Asset Management
& Asel Art Supply Awards

"Untitled"
by Ann Hardy
   
Jack Richeson & Company Award
"Wine Bottle People"
by Jundo Otsu

Asel Art Supply Award
"Yellowstone"
by Judy Barrett
   
Winsor & Newton Award
"Painter Painting"
by Nancy Baay

Ampersand Award
"Spring in Devon"
by Rosemary Graidage
   
Golden Artist Colors Award
"Early Winter"
by Cecy Turner

Guerilla Painter
Award
"Spiral City II"
by Gail Delger
   
Beasley Fine Art Photography and
Jack Richeson Award
"Bid Bend Morning Light"
by Richard Prather
Mr. J's of Richardson Award
"Aloe Vera I"
by Marie Maines
   
 

Rosemary Cheney Collage
Award
"Come Out 1"
by Belinda Logan
 
   
        
 back to top